Mercedes-Benz Yönetim Merkezi’nde Boytorun Mimarlık İmzası

Kullanıcılar için farklı ve ilham verici çalışma ortamı seçeneklerinin sunulduğu Mercedes-Benz Yönetim Merkezi’nin bulunduğu bölgeye değer katması ve diğer ülkelerde yer alan ofislere örnek olması amaçlandı. 

Ulusal ve uluslararası ölçekte pek çok farklı fonksiyonda mimari ve iç mimari projeye imza atan Mimar Yudum Boytorun ve Mimar Semih Boytorun liderliğindeki Boytorun Mimarlık, Mercedes-Benz Vadi İstanbul Yönetim Merkezi’nin iç mimari projesini tasarladı.

Boytorun Mimarlık, her biri 1400 metrekareye sahip olan 10 ofis katından ve resepsiyonun bulunduğu giriş bölümünden oluşan Mercedes-Benz Vadi İstanbul Yönetim Merkezi’nde kullanıcılara çok sayıda çalışma ortamı seçeneği sunarken iş birliğinin, öğrenmenin, fikir alışverişinin ve yeniliğin teşvik edildiği güçlü bir aidiyet duygusu yaratan ve üretkenliği artıran bir tasarım yaklaşımını benimsedi.

Mercedes-Benz Vadi İstanbul Yönetim Merkezi ofislerinin mevcut ofislere kıyasla eksiklerin ve ihtiyaçların detaylı olarak belirlenerek Boytorun Mimarlık tarafından geliştirilen tasarım fikri, kurumun yakalamak istediği dinamik, modern, farklı çalışma biçimlerini bir arada barındıran, kullanıcıların iş dışında ofiste bulunup vakit geçirmesine olanak tanıyan, yenilikçi bir konsept ile biçimlendi. Ofisler, kullanıcıların çalışırken sosyalleşmesini sağlayan modern konseptleri ve tasarım dilleri sayesinde, farklı bölüm personellerinin sohbet etmek ve fikir alışverişinde bulunabilmek amacıyla bir araya gelmesini sağlayan birçok sosyal mekanı bünyesinde barındırıyor. Tasarım aşamasında daha rahat ve konforlu bir çalışma ortamı yaratmak amacıyla, sürdürülebilir tasarım yaklaşımı ve iş birlikçi ortamın sağlanabildiği mekan kurgularıyla hareket eden Boytorun Mimarlık ekibi, mimari ve diğer disiplinlerin ortak paydada buluştuğu tüm çözümleri kurumsal standartlar ışığında detaylandırdı. Teknolojinin, mekan ve mobilya detaylarına entegrasyonuyla, kullanıcıların farklı firma çalışanlarından bir adım ötede olması hedefiyle ofis konseptine yeni bir bakış açısı katmak hedeflendi. 

Sürdürülebilirlik Anlayışıyla Biçimlenen Tasarım

Tasarım çalışmaları esnasında Mercedes-Benz’in kurumsal kimliği ve oluşturulmak istenen konsept ön plana çıkarılırken, ürün ve malzeme seçimleri mevcut sorunlara çözüm önerisi sunabilecek nitelikte yapıldı. Esnek çalışma konseptine uygun nitelikte, kullanıcıların ihtiyaçlarına yönelik ve tüm konfor koşullarını sağlayan hareketli mobilyalar, tasarım dili ile bütünlük oluşturacak şekilde seçilerek projeye entegre edildi. Mobilyalarda ve malzeme seçimlerinde geri dönüştürülebilir ve doğal malzeme kullanımı gibi unsurlar göz önünde bulundurulurken, ofisler varlık sensörü, fotoselli vitrifiye seçimleri, gün ışığından maksimum verim alabilen mekan kurgusu gibi farklı önlemlerle sürdürülebilirlik ve enerji verimliliği bağlamında özelleştirildi. 

Boytorun Mimarlık tasarımı Mercedes-Benz Vadi İstanbul Yönetim Merkezi, değişen çalışma alışkanlıkları ile gelişebilen esnek bir yapıya sahip. Projedeki ana sirkülasyon güzergahı, bir tarafı kilitli dolaplar, vestiyer, görüşme kabinleri gibi kapalı alanlarla, diğer tarafı esnek bölmelere bölünmüş açık alanla çevrili çekirdeğin etrafında kurgulandı. Doğal günışığı alan çalışma istasyonları ve açık ofis alanları bu çekirdeğin etrafında bulunuyor. Farklı departman personellerinin sohbet etmek ve fikir alışverişinde bulunabilmesi amacıyla kendiliğinden bir araya gelebilmesini sağlayan ana sirkülasyon güzergahı, çekirdeğin etrafında merkezi bir döngü oluşturacak şekilde kurgulandı.

Sosyal Donatılarla Esnekleşen Yenilikçi Çalışma Ortamları

Kurumsal renk paletine dayalı canlı bir renk şeması işbirlikçi tasarımın esas alındığı alanları tanımlarken, odaklanma ve dinlenme gibi bazı alanlarda daha sade renkler tercih edilmiş. Bu renk kodlaması, profesyonel değerleri ve işlevselliği korurken, ofisi daha rahat ve konforlu bir çalışma ortamı yaratmaya yönelik yoğun çabanın bir parçası da olmuş. Ofis katlarının girişlerinde yer alan ve kullanıcılarla ilk temasın gerçekleştiği giriş alanlarında haftalık toplantılar, bire bir özel sohbetler, eğitimler, kutlamalar ve her türlü iş birliği için bir mekan olarak hizmet veren bir meydan bulunuyor. Bu meydan, çalışanların birbirleriyle fikir, bilgi ve hikaye alışverişinde bulunmaya teşvik edildiği “sosyal alanlardan” biri. Kullanıcılar,  sessiz çalışma odalarında, ortak çalışma alanlarında, standart çalışma istasyonlarında ya da sosyal alanlarda rezervasyon sistemi yardımıyla kendi çalışma ortamını seçebilir. Sadelik ve şeffaflığın esas alındığı bireysel çalışma alanları, canlı ve dinamik malzeme ve renk seçimleri ile tasarlanmış ortak çalışma alanları ile bütünleştirilmiş. 

Soyunma dolaplarından vestiyerlere, küçük toplantı odalarından telefon kabinlerine kadar pek çok işlevi barındıran merkezi bölgeler, çalışanlara ana mekanın gürültüsünden uzaklaşmak için bir fırsat sunuyor. Akustik detaylara sahip ahşap kaplamalar, sade renkli halı ve ahşap görünümlü LVT çalışma istasyonlarını çevrelerken, dinamik görünümlü ve kontrast halı/LVT döşeme kaplamaları, merkezin etrafındaki sirkülasyon alanını işaretliyor. Toplantı odaları ve telefon kabinlerini barındıran akustik bölücüler ve çalışma adaları, departmanlar arasındaki sirkülasyon alanı boyunca yerleştirilmiş ve dekoratif amacın yanı sıra, açık ofis düzeninde ses yutucu ve mekan bölücü görevi de görmesi için tasarlandı. Bu akustik bölücüler aynı zamanda sabitlenebilir veya ihtiyaca göre alanları bölmek için taşınabilir bölme paravanlar da olabiliyorlar. Mercedes-Benz ofislerinin sirkülasyon güzergahı, herkes tarafından kolay erişilebilir ve anlaşılır olacak şekilde vurgulandı. Alçak yükseklikte ayırıcılar ve cam bölücüler ile çalışanlar görsel olarak birbirine bağlanırken, özel toplantı odaları mahremiyeti sağlayan ortak çalışma imkanı sunuyor. Enerji açısından verimlilik ve sürdürülebilirlik konseptiyle esnekliği arttırılan çalışma alanları, ofis konseptine yeni bir bakış açısı katıyor. 

Boytorun Mimarlık, genç ve dinamik yeni çalışma arkadaşlarını bünyesine alabilmeyi hedefleyen Mercedes-Benz firmasının Vadi İstanbul’daki yönetim merkezinde, güçlü ve canlı tasarım anlayışı ile farklı çalışma ve sosyalleşme fonksiyonlarını bir arada bulundurmayı ve kullanıcıların tüm ihtiyaçlarına cevap vererek yeni çalışma kültürüne farklı bir soluk getirmeyi ilke edindi.  Mercedes-Benz Vadi İstanbul Yönetim Merkezi’nin bulunduğu bölgeye değer katarak diğer ülkelerde yer alan ofislere örnek olması hedefleniyor.  

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir